Tisztelt Tagság!
A 2022-es év az Egyesület arculatváltásának megkezdése jegyében telt el; az éves közgyűlésen határoztunk arról, hogy a fenntartható vadászatot, vadgazdálkodást, vadvédelmet és a kapcsolódó más tevékenységeket érintő aktuális problémákat „zászlónkra tűzve” megoldási javaslatok kidolgozásával, tevékenyen részt veszünk a vadászati közéletben. Az Egyesület közcélú tevékenysége legalább részleges fedezetének megteremtése céljából a közgyűlés döntött az egyesületi tagdíj megemeléséről is. A tagok jelentős része levonva a közelmúlt tanúságait, egyetértett a közgyűlésen azzal is, hogy az egyesületi vadászatokon a fegyverbiztonság és a lőkészség javítása az Egyesület „jóhírének” egyik alappillére.
Egyesületünk az Egy a Természettel Nkft-vel stratégiai partnerségben 2022. június elején „FARKAS ÉS MEDVE – RAGADOZÓ ÉS EMBER KONFLIKTUSA A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN” címmel szervezett konferenciát, amelyen a vadászati közélet szinte valamennyi jelentős szakmai szereplője részt vett. A téma aktualitása mellett, az előadások szakmaisága és az eltérő nézőpontok bemutatása, különösen az erdélyi és szlovák kollégák leplezetlen, őszinte megnyilatkozásai miatt az eseményt a szakma sikeresnek és hiánypótlónak ismerte el a visszajelzések szerint. A rendezvény rámutatott a természetvédelem és a vadászok (vadgazdálkodók), illetve más ágazatok szereplői között fennálló, az utóbbi években egyre súlyosbodó szembenállásra, valamint a vadgazdálkodási/vadászati ágazat érdekvédelmi feladatellátásának hiányára, az egyes ágazatok közötti és a társadalom felé történő kommunikáció elégtelenségére, mint az élesedő ellentét jelentős okára (az ágazatok közötti együttműködés helyett a szembenállást fokozó tényezőre). A konferencia lényeges tanulságokkal szolgált számunkra, így megmutatta, hogy az egyes érintett ágazatok együttműködése, kompromisszumos megoldásaik nélkül csak egyik problémát generáljuk a másik után, az egyes problémák megoldása vagy legalább nagyságuk csökkentése helyett, továbbá a vad által az egyes gazdasági ágazatok szereplőinek okozott kár kisebb-nagyobb mértékben, de valamennyiünk életét, tevékenységét érinti és adott esetben már ágazati szinten is jelentős ellentétekhez vezet. Az első rendezvényünk szervezése is számos fontos tapasztalattal segítette Egyesületünket a hasonló események jövőbeli előkészítése, levezénylése vonatkozásában.
A konferencia tanulságai mellett, a 2022-es év gazdasági nehézségei/változásai és a vadkár, illetve a vad által okozott kár kérdéskörét érintően fennálló gyakorlati problémák egyértelművé tették számomra, hogy a vadászati ágazatot érintő legaktuálisabb probléma a vad által okozott károk kérdésköre; különös tekintettel a vadkár kérdéskörére. A jelenlegi gazdasági viszonyok mellett, a fennálló szabályozási környezetben a fizetendő vadkár robbanásszerű megnövekedése vadásztársaságok sokaságának működését fogja rövid időn belül ellehetetleníteni. A vadkárügyekkel kapcsolatos egyik legfontosabb gyakorlati probléma a „szakértőktől” függő elbírálású vadkárperekben a szakértői közreműködés ellenőrizhetetlen volta, amely magában hordozza a visszaélés lehetőségét, így a jogszolgáltatás elmaradását és kártérítési funkció meghiúsulását. Az igazságügyi szakértői kamara a mezőgazdasági és az erdei vadkár becslési eljárásokban alkalmazandó szakértői módszertani levél kidolgozására irányuló tevékenysége nagy lépést jelent a jogviták egységes elintézésében, a gyakorlati visszaélések visszaszorításában; mindkét módszertani bizottság munkájában történő részvételre felkérést kaptam a bizottság elnökétől 2022-ben az Egyesület elnökeként, figyelemmel ügyvédi munkámból eredő szakmai tapasztalataimra. A bizottsági munkavégzés jelenleg is folyamatban van, az eddig munka véleményem szerint nagy előrelépést jelent a korábbi helyzethez képest!
A vadkár és a vad által okozott egyéb kár (pl. vad és gépjármű ütközése miatt bekövetkezett kár) kérdésköre tárgyában már 2022-ben elkezdtem a következő egyesületi rendezvény (konferencia) tervezését, a szükséges háttéranyag és -információk összegyűjtését, a rendezvény lehetséges témaköreinek meghatározását, és e tárgyban több jelentős ágazati és egyéb szereplővel a lehetséges megjelenés egyeztetését.
A 2022-es közgyűléshez kapcsolódva, megszerveztük az Egyesület tagjai számára az első fegyverbiztonsági és lövészeti továbbképzést 2022. június 09-10. napjain, Varga András európabajnok sportlövő és lőoktató (APSI tag) segítségével a Pilisi Parkerdő Zrt. galgamácsai lőterén a sörétlövés, illetve Hontnémetiben (Szlovákia) a golyós fegyverrel lövés érdekében. Az eseményen részt vevő valamennyi egyesületi tag – előzetes lőkészségétől függetlenül – egyöntetűen hasznosnak ítélte meg a részvételt; az esemény mind a lőkészség fejlesztése, mind a közösségépítés terén pozitív tapasztalatokkal szolgált és mindenképpen folytatandó a jövőben is. Örömmel tapasztaltam, hogy az egyesületi tagok között sokak részéről igény mutatkozik a biztonságos és eredményes vadászatot biztosító fegyverkezelési és lőkészséggel rendelkező személyekkel közös vadászatokon részvételre, amely egyrészről a vadászatot biztosító személyek többségének elvárása és hosszútávon az Egyesület hírneve felemelésének is záloga.
2022-ben minden erőfeszítésem ellenére sem sikerült megnyugtatóan és véglegesen lerendezni az amerikai tagdíj és az SCI kiadványok problémakörét, habár történtek előre lépések az ügyben. 2022. novemberében Pedro Vitorino helyett új kapcsolattartó (Juan Magaz) jelentkezett be az SCI részéről, aki a februári SCI-konvenció előtt kezébe vette az ügyintézést, Miguel Estade SCI Európai Bizottság elnöke vezénylete alatt. Az egyeztetések felgyorsultak; bízom benne, hogy a közeljövőben végre pontot tudunk majd tenni a nyitott kérdésekre. A probléma végleges megoldásáig az Elnökség döntése alapján az Egyesület nem fizetett amerikai tagdíjat és nem fizette meg az 3/5 ezer USD-t sem az SCI-nek 2022-ben.
2022-ben az Egyesület elnökeként szavazati joggal először vettem részt a SCI 2022-2023-as tisztségviselő választó gyűlésén, amely 2022.05.14-én Minneapolisban került megtartásra. A gyűlés érdekes tapasztalatokkal szolgált részemre, erről már külön levélben tájékoztattam a tagságot.
Ugyancsak az Egyesület elnökeként részt vettem az SCI Európai Bizottság interneten lebonyolított ülésein, amelyek témája az Európai Bizottság szervezeti felépítésének miként meghatározása, illetve a Bizottság által felkarolni szándékozott „közös” projekt elindítása volt, kezdeti szárnypróbálgatások szintjén.
A 2022. végén elindított kezdeményezésem a Veszprémi Kórház Gyermekcentrum megsegítésére nem vezetett eredményre, mert az eszközvásárláshoz szükséges összegre vonatkozó felajánlások a tagság részéről nem érkeztek be, így az orvosi eszközt nem tudtuk megvásárolni és a felajánlott összegek befizetését sem kértük el (aki magától befizetett, annak Árpi visszautalta a befizetett összeget). Azoknak a tagoknak, akik felajánlást tettek, ezúton is nagyon köszönöm a közreműködést!
Végezetül köszönöm valamennyi alelnöktársam elmúlt évben elvégzett munkáját.
Kérem a fenti beszámoló elfogadását.
Tisztelettel:
Dr. Boldizsár Balázs elnök
A 2022. évi tavaszán első alelnöki feladatként a trófeaversenyt szerveztem meg, Boros Zoltán tagtársunkkal elbíráltuk a nevezéseket, a díjakat pedig az éves bál során volt szerencsém átadni a díjazottaknak. Ezt követően a csakádi napon igyekeztem a koronglövő versennyel a felnőttek, a légpuska lőversennyel pedig a gyerekek számára kellemes időtöltést biztosítani, ennek érdekében készíttettem kupákat és okleveleket, melyeket a díjazottaknak átadtam. A lebonyolításban segítségemre volt Pintér Miklós alelnök úr, aki a gyermektábort szervezte. Az év során az elnökségi üléseken aktívan részt vettem, alelnök társaimnak amiben tudtam segítettem.
Tisztelettel megköszönöm a tagság elmúlt évi bizalmát, és egyben kérem a beszámolóm elfogadását.
Vadász üdvözlettel:Tisztelt tagság!
Mindannyiunk megkönnyebbülésére az elmúlt év kommunikációja ismét” testközeli” szemtől-szembe történhetett minden téren. Elmúlt a „kötelező maszkos” időszak. Klubunk is visszatérhetett a virtuális kommunikációból, visszatérésünket a nagy SCI család kitűzéseinek szemelőt tartásával és újra integrálódással kívántuk nyomatékossá tenni. Ebbe a koncepcióba sorolható a publikációkon keresztüli megjelenésünk minden negyedévben, úgy mint, Nimród vadász újságban publikált cikkeinkbe, honlapunkon, illetve kilépésünk a vadásztársadalom érdekkörébe, nem csak, mint korábban egyedi-egyének révén, hanem a klubunk megjelenítésével Európában -lásd Ábel László cikke- a farkas problémáról Svájcban. Nálunk is a farkas, illetve medve visszatelepedések aktuális szakmai, társadalmi problémát generálnak. Fontosságát, előtérbe helyezését az általunk meghirdetett konferencia szervezésével értük el. Sikeres, nagy érdeklődéssel közel 300 fő részvételével megtartott konferenciánk előadásai, átfogták a vadászat, vadvédelem és természetvédelem, valamint a vadkár elszenvedőinek álláspontját.
Előadóink hazai és külföldiek határokon átívelően kezelték és mutatták be a szakmai lehetőségeket és problémákat. SCI- mint világszervezet, itt a Kárpát-medencében is megmutatta ezáltal szerepét, amit az európai és amerikai szervezet elismeréssel, megemlítésre és követendőnek ítélt, sőt a Nimród Fórum folytatása lett kezdeményezésünknek.
Baráti társaságunk klub szinten letette a névjegyét.
Kérem beszámoló elfogadását.
2023 április
Makay Tamás
ggle tartalom
Toggle tartalom
Időpont: 2022. június 02. 9:00
Helyszín: Hungexpo „C” épület (1101 Budapest, Albertirsai út 10.)
Program
Beszámoló
2022 június 2-án, a HUNGEXPO – „C” épület kongresszusi központban került megrendezésre az SCI Magyarországi Chapter által megálmodott konferencia, amelyben az Egy a Természettel Nkft, mint stratégiai partner vállalt szerepet. A konferencia rendezvényszervezési feladatait és a háttérmunkáit az Egy a Természettel Nkft rendezvényszervezési osztálya látta el.
A konferencia abban az értelemben mindenképpen hiánypótlónak számított, hogy az állatvédelmi és vadgazdálkodási szakértők egy platformon oszthatták meg a szakmai és saját nézőpontjaikat a témáról, amelyet egy nyílt vitafórum zárt.
A több mint, 160 résztvevő Dr. Jánoska Ferenc, egyetemi docens; Birtalan István, a Gyergyószentmiklósi Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgató; Suba Imre, Szlovák Vadász Kamara ügyvezető igazgató, Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológia szakreferens; Dr. Patkó László, a WWF Magyarország nagyragadozók programvezető és Horváth Jenő, Füzér község polgármester előadásait hallgathatták meg, mintegy 6 órában. A konferencia témájának időszerűségét és fontosságát az is jelezte, hogy az eseményen részt vett Zambó Péter, erdőkért és földügyekért felelős államtitkár, illetve az Agrárminisztérium számos munkatársa is. A résztvevőknek kötetlen beszélgetésre az ebédszünetben
volt lehetőségük.
Az előadásokat követő vitafórum kiváló színtere volt a szakértők különböző nézőpontjainak megvitatására, ütköztetésére, azonban egy valamiben mindenki egyetértett: a téma annyira akut és fontos, hogy szükséges folytatni a probléma megoldására való törekvést a jelenlegi és további szakemberek bevonásával, egy újabb konferencia keretein belül.
Fotók: Nimród Vadászújság / Kókai Márton
Tisztelt Tagság!
Az alábbiakban szeretnék egy rövid tájékoztatást adni az Egyesület új vezetőségének megválasztása óta történtekről, figyelemmel arra is, hogy a közgyűlésünket megelőző történések, mind az elmúlt időszak eseményei véleményem szerint jelentős ráhatással lehetnek a jövőbeli működésünkre, tevékenységünkre:
2.) Szinte közvetlenül a Világkiállítás és az ennek keretében megrendezésre kerülő SCI Európai Bizottság magyarországi ülése előtt került sor az Egyesület új elnökségének megválasztására azok után, hogy az előkészületekről egyik esemény vonatkozásában sem rendelkezett az elnökség releváns információkkal. Ez a helyzet sajnos a megválasztásunkat követően sem változott meg, a leköszönő elnökünk nem tudott érdemi információt adni ezekben a kérdésekben. Végül, augusztus folyamán, az SCI Európai Bizottság külföldi képviselőitől szereztem tudomást arról, hogy
Figyelemmel arra, hogy véleményem szerint a személyes kapcsolatok alapvetően meghatározzák az egyesületi ügyek intézésének, céljai megvalósításának sikerét, és ezek a kapcsolatok a hasonló együttlétek ideje alatt alakíthatók ki és fejleszthetők tovább, mindenképpen szerettem volna megteremteni a lehetőségét annak, hogy az amerikai SCI-delegáció, illetve az SCI Európai Bizottság tagjaival valamilyen formában kötetlenül megismerkedhessünk és eszmét cserélhessünk (jövőbeli céljaikról és céljainkról, az SCI-támogatások működéi elveiről, gyakorlatáról, az Európai Bizottság céljairól, működéséről, stb.). A Magyarországra utazó személyek kötött programjára és rövid itt-tartózkodására tekintettel, több napos program szervezésére már sajnos nem volt lehetőségem, így az SCI Európai Bizottság elnökén, Dr. Miguel Estade úron keresztül felajánlottam az amerikai delegáció tagjainak és az európai Chapterek vezetőinek azt, hogy az Európai Bizottság ülését követő estére és a következő reggelre az Egyesület vendégül látja őket egy tradicionális magyar szarvasbika vadászatra a Kaszó Zrt. kezelésében lévő vadászterületre, továbbá a másnapi Budapestre visszaindulás előtt egy rövid, angol nyelvű előadásban, kisvasutazással egybekötve megismerkedhetnek a magyar vadászati tradíciókkal, a vadászat gyakorlatával, a kaszói vadászterület jellemzőivel; a kötetlen közös program nyilvánvalóan lehetőséget adott volna a kötetlen megbeszélésekre is. A meghívás értelemszerűen kizárólag a szállás, ellátás költségeire vonatkozott, a bika elejtésének költségei a vadászt terhelték volna az előre bekért és kiküldött árlista szerint.
Dr. Miguel Estade nagy örömmel vette a programajánlatot, és az SCI Európai Bizottság munkatársa, Pedro Vitorino nagy elánnal fogott neki a szervezésnek; sajnos azonban a már előre lekötött érkezési és visszaindulási időpontok, illetve az érintettek kötött napirendje miatt végül csupán egyetlen személy, Christopher E. Comer, Ph.D., az Safari Club International Foundation igazgatója élt a meghívással. A meghívottak közül többen személyesen kifejezték sajnálatukat felém arra nézve, hogy nem tudtak részt venni a programon, mert egyéb előre rögzített elfoglaltságaikat az idő rövidsége miatt már nem tudták átszervezni.
Dr. Comer viszont nagy jól érezte magát Kaszón (még egy estére és reggelre lent maradt vadászni, főnökétől elkéredzkedve, így harmadnap visszamentem érte), habár bikát végül nem sikerült elejtenie, a vadászat során is professzionális angol nyelvű kísérést és részletes betekintést kapott a magyar vadászat és erdőgazdálkodás kaszói rejtelmeibe. Dr. Comer már visszajelzett, hogy jövő ősszel a feleségével és esetleg más munkatársaival szeretne mindenképpen visszajönni a „főbőgésben”, meglőni a maga bikáját, mert annyira emlékezetes volt számára a Kaszón együtt töltött idő. Ugyanakkor, a kaszói programon segédkező Makay Péter tagunkkal nagyon sok fontos és hasznos információt megtudtunk a rendkívül nyitott és jövőbeli közreműködési készségét kifejező Dr. Comertől, amelyekről a Péter által készített interjú alapján megírt cikkben olvashatunk a Nimród következő számában. Péternek nagyon köszönöm a segítséget, továbbá külön köszönöm Galamb Gábor vezérigazgató úrnak (Kaszó Zrt.) a szervezésben nyújtott segítséget.
3.) A Világkiállítás megnyitóján az Egyesület képviseletében a rendezvényszervező meghívásából Lakatos Pál alelnöktársammal együtt részt vehettünk; a megnyitó programok között számos hazai és külföldi résztvevővel tudtunk személyes kapcsolatba lépni és rövidebb-hosszabb megbeszéléseket folytatni a jövőbeli céljainkról, lehetséges tevékenységeinkről. A megbeszélések során körvonalazódott bennünk egyfajta regionális együttműködés lehetősége is az SCI keretein belül, amely erősítheti a megítélésünket a jövőben mind hazai, mind nemzetközi vonatkozásban.
A Világkiállítás SCI-standján több tagunk is segítette az amerikai delegáció tevékenységét; ezúton is köszönöm nekik a személyes közreműködést, az SCI oldaláról nagy megelégedésre szolgált a tevékenységük.
4.) Az SCI Európai Bizottság magyarországi ülésének megtartására 2021.09.27. napján került sor Hévízen, amelyen az Egyesület elnökeként személyesen vettem részt. A Bizottság létrejöttét követően bekövetkezett pandémia miatt a magyarországi ülés volt az első személyes találkozó a Bizottság életében.
Az SCI Európai Bizottságot az amerikai anyaszervezet a világviszonylatban megváltozott körülmények miatt az Európai Chapterek szerepének felértékelődése, illetve az európai uniós jogalkotási és egyéb folyamatokban a hatékonyabb érdekérvényesítés lehetőségének megteremtése érdekében hozta létre. A Bizottság fizetett állandó munkatárssal (Perdo Vitorino) rendelkezik, továbbá az Európai Unió szervei mellett tevékenykedő SCI-alkalmazottak és tanácsadók segítik a munkáját, illetve a tevékenységének az európai uniós jogalkotásban közreműködő szervezetekkel történő koordinációját. Az SCI Európai Bizottság tagjai jelenleg:
Az Európai Bizottság egyik fő célja az utóbbi időben világviszonylatban, és jelentős mértékben Európában is, felerősödött vadászatellenes tevékenységekkel szembeni védekezés, az SCI céljainak, elveinek, tevékenységének bemutatása a nyilvánosság lehető legszélesebb rétegei felé. Az SCI anyaszervezet számára láthatólag felértékelődött az európai „hadszíntér”, az európai jogalkotási folyamatokban mutatkozó, természetvédelmi érdekek szinte mindent felülíró voltát elfogadó szemléletmód alkalmazása, amelyre bizonyos szempontból mintaként is tekintenek a tengerentúlon. A vadászat európai háttérbe szorulása indokolja az érdekképviseleti tevékenység európai erősítését, a hatékony együttműködés kialakítását más vadászattal kapcsolatos jogalkotásban résztvevő szervezetekkel, minden lehetséges módon bemutatva a fenntartható vadászat és vadgazdálkodás pozitív következményeit mind a jogalkotó szervek, mind a nyilvánosság számára.
Dr. Miguel Estade elnök a Bizottság hévízi ülésén az alábbi problémákat vetette fel és az alábbi jövőbeli célokat, feladatokat jelölte ki a Bizottság számára:
Az ülésen a Chapterekre kötelező döntés nem született, csupán az álláspontok, vélemények cseréje, ütköztetése történt meg.
Az Európai Bizottság hévízi ülésén részt vettek W. Laird Hamberlin SCI-ügyvezető igazgató és Christopher E. Comer, az SCI Alapítvány igazgatója is.
Véleményem szerint nagyon előremutató megbeszélésen vagyunk túl, amely magában hordozza több jövőbeli tervünk megvalósításának, és ennek következtében az Egyesület hatékonyabb közösségi szerepvállalásának lehetőségét is.
5.) Időközben az amerikai anyaszervezettől ismét több tagunk kapott a tagsági viszonyuk megszűnésére vonatkozó tájékoztatást annak ellenére, hogy legutóbb, a 2021. júliusi közgyűlés előtt Dr. Kőhalmi Zsolt egyeztette le a „tagdíjkérdést” az amerikai iroda munkatársaival akként, hogy a kapott visszajelzés szerint minden kérdés tisztázásra került, a tagok státusza aktív volt. Egy általam ismert esetben az SCI-től kapott tagi tájékoztatás szerint tagunk jogviszonya már 2 éve inaktív annak ellenére, hogy minden évben az esedékességkor Egyesületünk igazoltan, nevesítve átutalta tagunk amerikai tagdíját az anyaszervezet részére.
A tagdíjkérdés egyeztetése és végleges rendezése apropóján a Világkiállítás alatt személyesen egyeztettem az SCI képviseletében jelenlévő Pedro Vitorinoval az amerikai anyaszervezet Chapterekkel szembeni elvárásairól, illetve az előírásszerű, szabálykövető Chapter-státusz eléréséhez szükséges, kötelezően teljesítendő kötelezettségek mibenlétéről, teljesítésének módjáról. Pedro Vitorino, mint az SCI Európai Bizottság munkatársa, felajánlotta a segítségét minden jövőben felmerülő kérdésben, probléma megoldásába akként, hogy az adott kérdést, problémát vele megbeszélve, ő végzi el az amerikai adminisztráció tagjaival történő személyes egyeztetést, hiszen napi kapcsolatban állnak egymással.
A Pedro Vitorinotól kapott tájékoztatás szerint, az előírásszerű, szabálykövető működéshez az alábbi feltételek teljesítése szükséges:
5-1.) A Pedro Vitorino által megküldött formanyomtatványon az elnökségi megbízatásuk tárgykörének megfelelően Dr. Fábián Árpád, Makay Tamás és személyem adatait az SCI anyaszervezet felé visszaigazoltam, egyidejűleg megerősítve, hogy az anyaszervezet az Egyesület felé hivatalos közlést a további félreértések elkerülése érdekében kizárólag ezen három személy irányában tehet.
5-2.) A SAFARI CLUB INTERNATIONAL védjegy jogszerű használatát igazoltam a Szabadalmi Hivatal felé történt bejelentéssel az anyaszervezet felé, továbbá nyilatkoztam arról, hogy az SCI-anyaszervezet előírásait e tárgyban az Egyesület betartja, a használati jogot az Egyesület semmilyen célból, senkinek nem engedte át, továbbá a jogosulatlan használat észlelése esetén a szükséges jogi lépéseket megteszi.
5-3.) Pedro Vitorino elmondta, hogy az SCI szervezeti szabályai szerint a Chapterek a nemzetközi tagdíjat a Chapter-tagok után az évente megújuló nemzetközi tagsági viszony (anyaszervezetnél nyilvántartott tagsági viszony) lejáratakor kötelesek megfizetni az anyaszervezet részére, továbbá a nemzetközi tagdíj megfizetésével az adott tag nemzetközi tagsága a korábbi lejárattól számítva hosszabbodik meg újabb 1 (egy) évvel, nem pedig a befizetés napjától kezdve. A nemzetközi tagdíjak megfizetését az SCI által alkalmazott formanyomtatványon kell bejelenteni az SCI-nek, továbbá célszerű bankkártyával megfizetni a tagdíjat, mert banki átutalással a bank az átutalás költségét – nem megfelelő beállítás esetén – az átutalt összegből vonhatja le, amely hiányt okoz az elszámolásánál. Az amerikai adminisztrációnál is előfordulhatnak hibák, hiányosságok az iratkezelés során, mert más Chaptereknél is előfordult már, hogy inaktívnak jegyeztek utóbb aktívnak bizonyult tagsági jogviszonyokat; ezeket a hibákat természetesen az egyeztetés eredményeként javítják. Pedro Vitorino végül elmondta, hogy az SCI-adminisztráció szerint 2021. októberében mindössze 16 aktív tagja van az Egyesületünknek. Erre figyelemmel, már a megbeszélés során tájékoztattam Pedro Vitorinot arról, hogy az SCI-nyilvántartás súlyosan hibás, hiányos, ugyanis az adományozásból származó 5.000 USD-s fizetési kötelezettségen felül az Egyesületünk minden tagunk után a nemzetközi tagsági viszonya lejáratakor, vagyis előírásszerűen, maradéktalanul megfizette a tagdíjat (2021-ben, októberig több mint 80 fő esetében), továbbá megbeszéltük, hogy az utolsó, SCI-adminisztráció által részemre megküldött, tagsági viszony élő voltát és lejáratát tagonkénti bontásban tartalmazó taglista és az azt követően teljesített befizetések bizonylatainak megküldésével igazolom az SCI felé az állítás valótlanságát. Pedro Vitorinoval megbeszéltük, hogy az általam átküldött dokumentumok alapján véglegesen rendezik a kérdést és erről írásban tájékoztatnak. Megbeszéltük azt is, hogy az évente többszöri átutalást egyszerűsíteni fogjuk az átutalások összecsúsztatásával 1-2 év alatt akként, hogy ezt követően már csak évente egy alkalommal, egy összegben fogja megfizetni az Egyesület a nemzetközi tagdíjat az anyaszervezet részére.
A megbeszélésünk alapján 2021.10.12-én igazoltan, elektronikus úton megküldtem Pedro Vitorino részére az SCI akkori képviselője által, 2019. októberében részemre elektronikus úton megküldött taglistát (kiindulási alapként), továbbá az ezt követően 2020-ban és 2021-ben az Egyesület által teljesített valamennyi nemzetközi tagdíj- és adományozásból származó bevétel-átutalást igazoló banki igazolást, valamint az átutalásokhoz kapcsolódó tagok tételes megnevezését tartalmazó korábbi e-maileket, továbbá kértem az amerikai taglista helyesbítését. Eddig konkrét választ nem kaptam amerikai oldalról, ezért a választ megsürgettem. Biztosra veszem, hogy ezek alapján tisztázódik a tagdíjak és a nemzetközi tagsági viszonyok jogi helyzete a közeljövőben. Akinek a későbbiekben bármikor hasonló problémája merül fel, azzal közvetlenül engem keressem, kérem.
5-4.) Az SCI anyaszervezet Chapterekre vonatkozó előírásai szerint, a Chapter köteles valamilyen adománygyűjtési tevékenységet végezni, amelyből származó bevételének 30%-át az anyaszervezet rendelkezésére kell bocsátania az anyaszervezet céljainak megvalósításához anyagi hozzájárulásként, a tagjai után esedékes nemzetközi tagdíj megfizetésén felül. A szabálykövető Chapterek esetében – ha az adománygyűjtő tevékenységből származó éves bevétel 30%-a nem haladja meg az 5.000 USd összeget – a szervezeti szabályok által meghatározott fizetési kötelezettség 5.000 USD, azonban a Chapter által kifejtett erőfeszítések ellenére eredménytelen adománygyűjtő tevékenység, illetve átmeneti működési nehézségek esetén az SCI szervei kérelemre engedélyezhetik e fizetési kötelezettség 5.000 USD helyett 3.000 USD összegben történő megállapítását, illetve rövid távú felfüggesztését. Hangsúlyozni kell, hogy ez a kedvezmény csupán átmeneti, kérelemhez kötött és külön SCI-engedélyen alapulhat.
Elvárás amerikai részről továbbá e fizetési kötelezettség ténylegesen adománygyűjtésnek minősülő tevékenységből származó voltának igazolása és ilyen tevékenységből eredő volta, amely – a kapott tájékoztatás szerint – más Chapterek gyakorlatában az egymásnak (egymás éves rendezvényeire) felajánlott vadászutak aukciós értékesítésével biztosított.
5-5.) Az elvárt aktív Chapter-tevékenységek sokrétűek lehetnek, ilyenek különösen az oktatási, adománygyűjtési, adományozási, vadvilág-védelmi tevékenységek, kormányzati vagy regionális projektekben történő részvétel, lobbitevékenység.
6.) A közelmúltig az Egyesület évente 30 USD összegű nemzetközi tagdíjat fizetett az SCI részére, az adott tag tagsági viszonyának lejáratakor, a nemzetközi tagsági jogviszony fennállásának következő éves időszakára, az örökös tagságot megváltott tagjaink kivételével. A közelmúltban értesítést kaptam az SCI Európai Bizottság képviselőjétől arról, hogy a nemzetközi tagdíj mértékét az SCI egységesen 50 USD/naptári év összegben határozta meg. A nemzetközi tagdíj megemelésével kapcsolatban feltett kérdéseimre az alábbi válaszokat kaptam:
A válaszlevél mellékleteként megküldésre került részemre az SCI anyaszervezet által, a Chapter által megfizetett nemzetközi tagdíjak bejelentésére rendszeresített formanyomtatvány is.
Az amerikai (nemzetközi) tagdíj megemelése személyes véleményem szerint indokolja az egyesületi tagdíj megemelését 2022.01.01. napjától, ennek eldöntése azonban közgyűlési hatáskör, amelynek gyakorlásához közgyűlés tartása vagy írásbeli határozathozatal szükséges. Erről a közeli elnökségi ülést követően, az elnökség döntése alapján tájékoztatom majd a tagságot.
7.) Az SCI Európai Bizottság az első saját írásbeli kiadványaként megjelentette a “The European 25” című magazint azzal a céllal, hogy megismertesse az SCI Rekordok Könyvét (SCI Record Book) az európai vadászokkal, SCI-tagokkal, más érdeklődőkkel. A kiadvány útmutatást ad az SCI-pontozási (mérési, trófeabírálati) rendszer megismeréséhez, tartalmazza a hivatalos SCI-trófeabírálatra az SCI-nyilvántartás szerint jogosult személyek nevét és elérhetőségét országonkénti bontásban, útmutatást ad a trófea SCI Rekordok Könyvébe történő bevezetéséhez, és a 108 oldalas kiadvány a legnagyobb európai szabad területi trófeák képeit és adatai is tartalmazza (a kiadványban kizárólag szabad területen elejtett vadak trófeaadatai szerepelnek).
A kiadvány értékesítési ára 40 Euro/darab; az értékesítésből származó bevétel az SCI Európai Bizottság részére kerül átutalásra. Jelenleg 10 darab kiadvány áll rendelkezésünkre, aki vásárolni kíván ezekből, kérem jelezzen vissza. A kiadványok értékesítését követően lehetőségünk van további példányok igénylésére. Mellékelem a kiadvány borítóképét, „kedvcsináló” gyanánt.
8.) A közeljövőben az Egyesület elnöksége ülést tart, amelyen remélhetőleg jövőbeli, fentiekkel összhangban lévő egyesületi tervekről is dönteni tudunk; ezekről az ülést követően fogom tudni tájékoztatni a tagságot.
Üdvözlettel:
Dr. Boldizsár Balázs